850 istmesoojenduste paikamine

Moderaatorid: 760GLE, Igor, Henn, bronec

Kasutaja avatar
taavi
Foorumi veteran
Postitusi: 4027
Liitunud: 12 Veebr 2006, 13:50
Asukoht: Kuressaare

850 istmesoojenduste paikamine

PostitusPostitas taavi » 30 Nov 2010, 09:04

Kui teil on istmesoojendused autol, aga need ei lähe soojaks, siis on soojenduste suremiseks enamasti 2 põhjust (kolmas, kaitsme läbipõlemine, tuleks tegelikult ennem ära teha, aga noh, kes siis ikka kaitset uurib :)): juhtmed termostaadi küljest on lahti/katki või soojenduselement ise on läbi põlenud. Minu autol olid vead mõlemas kohas.

Alustame termostaadist: Selle kontrolliks ei pea istet eemaldama. Iste tuleks lükata võimalikult ette ja üles, siis on parem toimetada tagantpoolt. Termostaat asub all umbes istme keskel borolooni sees. Näppudega kombates leiab üles (elektriistmel veits tülikam, aga ka ei midagi hullu. Mina alguses ei teadnud, et termostaat on lihtsalt kahe borolooni kihi vahele torgatud, jootsin juhtmed taha nii, et termostaat oli oma kohal (väga tülikas). Kergemaks uurimiseks tuleks see termostaat välja tõmmata sealt seest. Originaalis on termostaadi küljes 2 klemmi, kuhu otsa istub spetsiaalne pistik. Kuna mul olid mõlemal istmel need lahti tulnud, siis jootsin mõlematele jupikesed juhet külge, kuhu panin uued pistikud. Sellega sai esialgu toolid soojaks. Termostaat näeb välja selline (juba modifitseeritud kujul): Pilt.
Niimoodi on asi juba 2 aastat toiminud, aga eelmine talv lõpetas juhi iste uuesti töölepingu. Kes siis talve lõpus, suvel, sügisel ikka tagumikku soojendab, saigi eile asi lõpuks ära tehtud: Iste autost välja (akuklemm ennem maha), milleks tuli eemaldada 4 polti kere küljest ja turvavöö sai ühe poldiga lahti keeratud istme küljest. Kuna mul elektriistmega tegu ja ei tahtnud turvapatja omale näkku saada, sõitsin istme max ette (tegelikult oleks võinud ennem 2 tagumist polti lahti keerata ja istme max taha sõita, siis ei jääks siinid lahtiselt ette. aga välja saab istme joptvõimatiga küll :P

viga otsima: Alguses mõõtsin testriga termostaadi korrasolekut: töötab, seejärel sai termostaat skeemi tagasi ühendatud ja kontrollitud kas elemendid takistust omavad (peapistikust): ei oma. Selge, tuleb polster maha võtta ja viga otsida. Polstrit hoiavad kinni metallrõngad, mis tuleb eemaldada.
Pilt
Ja juba paistiski mahapõlenud koht mulle silma (http://tazavi.planet.ee/volvo/iste/IMG_0601s.jpg), ära oli põlenud täpselt ühenduse juurest, nii et paikamine oli ka võrdlemisi kerge. Vaja oli vaid veidike kraapida lakki/oksiidi sealt küttekaablilt maha, anda natuke jootevedelikku ühendusele ja siis tinutada see kinni. Problem fixed.
http://tazavi.planet.ee/volvo/iste/IMG_0602s.jpg
Mõõtsin ära ka kogu ahela takistuse, see oli umbes 2 oomi. 72W kütab selga ja jalga siis kiire arvutuse järgi. igatahes seejärel läksid tagasi need metallrõngad, mis nahka kinni hoidsid ja iste ronis autosse tagasi. Pistikud külge, aku külge ja käivitus - iste hakkaski soojenema :)


Järgnevaks sooviks teha oma autole reguleeritava temperatuuriga istmed - sellejaoks pole palju vaja leiutada, tuleks otsida vaid tulede reguleerimise lüliteid 2-4tk (ma veel ei tea, kas asendan tagumise istme soojenduse ka reguleeritavaga, ilmselt siiski mitte, kuna sealsed soojendused lülitatakse automaatselt välja mootori seiskudes) ja neil see pildike ära vahetada, lisada peotäis elektroonikat keskkonsooli alla ja peakski olema umbes 6 astmega (või palju sel tulel erinevat reguleerimisala ongi) istmesoojendus :) aga see hetkel vaid teooria, tea kas tuleb niipalju aega, et viitsin see talv selle valmis ehitada (mootorisoojendust ehitan ka juba teist talve :D)
460 - RIP
850 t5 166kw 1997 - RIP
V70 103kW 1998 - daily driver
Amazon B20 '67

Kasutaja avatar
taavi
Foorumi veteran
Postitusi: 4027
Liitunud: 12 Veebr 2006, 13:50
Asukoht: Kuressaare

Re: 850 istmesoojenduste paikamine

PostitusPostitas taavi » 01 Dets 2010, 08:48

väike update, tundub, et asi ikka ei taha nii toimida, paar tundi töötas ilusti, siis lõi kaitsme läbi. eks peab mingiaeg uurima jälle, kus viga pesitseb ja ära lappima kuidagi (õnneks mul on olemas mõned peopesa suurused 12V soojenduselemendid, paenduvad. Saab kasvõi jadasse panna vms, et takistust veidike suurendada. Või osta fixusest 199.- eest uus soojendusmatt, mis panna polstri alla.
460 - RIP
850 t5 166kw 1997 - RIP
V70 103kW 1998 - daily driver
Amazon B20 '67

Kasutaja avatar
Leho
Foorumi veteran
Postitusi: 7081
Liitunud: 24 Juun 2005, 10:04
Asukoht: Kegel
Kontakt:

Re: 850 istmesoojenduste paikamine

PostitusPostitas Leho » 01 Dets 2010, 09:25

Ma kunagi oma 7sajal panin selle umbes 200 kroonise soojendusmati sisu istmesse. Kuna ma seda tegin suvel siis kohe kasutama ei hakanud ja siis kui talv tuli oli see juba ära lagunenud.
Nimelt see küttetraat oli täitsa tükkideks (nagu keegi oleks seal kääridega kallal käinud) Huvitav oli muidugi see kah, et küttetraadiks oli kasutatud välimuselt tavalist umbes 0,5mm ristlõikega juhet. mis oli liimitud kahe poroloonikihi vahele.

Siis paigaldasin sinna originaal VOLVO küttemati mille leidsin ühe oma doonormasina istmest.
Nüüd juba mitu aastat mureta.
tel:515O862 leho@volvoclub.ee
Pilt

Kasutaja avatar
taavi
Foorumi veteran
Postitusi: 4027
Liitunud: 12 Veebr 2006, 13:50
Asukoht: Kuressaare

Re: 850 istmesoojenduste paikamine

PostitusPostitas taavi » 01 Dets 2010, 10:43

peaks võibollla tõesti 2/7/9XX soojendusmati otsima, kuna 800 on tuntud oma põlevate istmesoojenduste poolest. Usas vist kunagi mõni masin maani maha lausa põlenud.
460 - RIP
850 t5 166kw 1997 - RIP
V70 103kW 1998 - daily driver
Amazon B20 '67

Kasutaja avatar
Leho
Foorumi veteran
Postitusi: 7081
Liitunud: 24 Juun 2005, 10:04
Asukoht: Kegel
Kontakt:

Re: 850 istmesoojenduste paikamine

PostitusPostitas Leho » 01 Dets 2010, 11:40

Tookord endalgi oli üllatus kui selle eraldi mati istmest leidsin. Tehasematt on ju otse padja külge liimitud poroloon. Aga nagu näha oli toodab tehas ka remondimatte.
tel:515O862 leho@volvoclub.ee
Pilt

naxitrall
Kõva postitaja
Postitusi: 273
Liitunud: 19 Okt 2007, 16:49
Asukoht: Tallinn, Nõmme / Männiku tee 108b GSM 55532810
Kontakt:

Re: 850 istmesoojenduste paikamine

PostitusPostitas naxitrall » 03 Dets 2010, 09:45

ma oma auto sain kärssama eelmine talv istme soojendusega..nii kui autosse istusin oli jube kiire sealt välja saamisega..kõrvetas raibe :P
Sõidukite kere- ja värvitööd. 55532810

uku3
Foorumi veteran
Postitusi: 942
Liitunud: 03 Mai 2006, 09:39
Asukoht: saaremaa
Kontakt:

Re: 850 istmesoojenduste paikamine

PostitusPostitas uku3 » 27 Sept 2017, 17:30

Just tegin oma 850-ne soenduse korda. Juhe oli tinutusest lahti.
Volvo S-40 T-4
Volvo 850 T-5
Volvo V-70 XC


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline