XC60 kõlarite upgrade

Moderaatorid: 760GLE, Igor, bronec

Kasutaja avatar
SvenR
Foorumi veteran
Postitusi: 893
Liitunud: 19 Dets 2012, 09:50
Asukoht: Võrumaa, Rõuge vald, Pältre 53 812 626
Kontakt:

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas SvenR » 14 Nov 2019, 18:46

https://www.amplifiedparts.com/tech-art ... and-wiring

Üsna puust ja punaseks tehtud seletus.
Volvod Eesti kagunukas:2x P26 V70 D5244T M56+AW55-50 SN, V50 D5244T8 AW55-50 SN
FB Volvokodu Vida Dice ja KKL VOL-FCR abi Võrumaal

Tulnukas
Foorumlane
Postitusi: 64
Liitunud: 14 Nov 2018, 10:33

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas Tulnukas » 14 Nov 2019, 19:18

SvenR kirjutas:https://www.amplifiedparts.com/tech-articles/speaker-impedance-power-handling-and-wiring

Üsna puust ja punaseks tehtud seletus.


Hmm ok, siis peab seda jälgima. Ma pakun et siis peab 2 *4oomi jadasse panema kui võimendi väljastab 8 oomi. Aga esmalt peab võimuni pääsema ja uurima mis seal kirjas on.

Kasutaja avatar
SvenR
Foorumi veteran
Postitusi: 893
Liitunud: 19 Dets 2012, 09:50
Asukoht: Võrumaa, Rõuge vald, Pältre 53 812 626
Kontakt:

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas SvenR » 14 Nov 2019, 22:17

Tulnukas kirjutas:
SvenR kirjutas:https://www.amplifiedparts.com/tech-articles/speaker-impedance-power-handling-and-wiring

Üsna puust ja punaseks tehtud seletus.


Hmm ok, siis peab seda jälgima. Ma pakun et siis peab 2 *4oomi jadasse panema kui võimendi väljastab 8 oomi. Aga esmalt peab võimuni pääsema ja uurima mis seal kirjas on.

Võimu info ei oma sügavat tähtsust kuna paned ju samadesse kohta teised elemendid, tähtis on elementide info. Kui hakkad tegea custom asja siis on vöimendi info tähtis.
Volvod Eesti kagunukas:2x P26 V70 D5244T M56+AW55-50 SN, V50 D5244T8 AW55-50 SN
FB Volvokodu Vida Dice ja KKL VOL-FCR abi Võrumaal

Tulnukas
Foorumlane
Postitusi: 64
Liitunud: 14 Nov 2018, 10:33

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas Tulnukas » 14 Nov 2019, 22:20

Mina plaanin nii esimestesse kui tagumistesse ustesse lisa twiiterid panna, seega peaks teadma mis võimendi näitajad ka on. Praegu on 4 mid ja 2 tweeterit. Plaanin panna 4 mid ja 6 tweeterit vms

Kasutaja avatar
SvenR
Foorumi veteran
Postitusi: 893
Liitunud: 19 Dets 2012, 09:50
Asukoht: Võrumaa, Rõuge vald, Pältre 53 812 626
Kontakt:

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas SvenR » 15 Nov 2019, 06:58

Tulnukas kirjutas:Mina plaanin nii esimestesse kui tagumistesse ustesse lisa twiiterid panna, seega peaks teadma mis võimendi näitajad ka on. Praegu on 4 mid ja 2 tweeterit. Plaanin panna 4 mid ja 6 tweeterit vms

4 tweeterit möistan aga kuhu need 2 lisa lähevad? Kui paned juba taha komponentide komplekti siis ilma crossoverita sa ju tweeterit tööle ei saagi! Seega pead vaatama mis on komplekti takistus!!! Kolmanda tweeterite paari asukohta ei oska ma aga sinu kujutelmast isegi ennustada sest pole kunagi sellist komplekti näinud kus neid rohkem kui midbasse oleks :roll:
Volvod Eesti kagunukas:2x P26 V70 D5244T M56+AW55-50 SN, V50 D5244T8 AW55-50 SN
FB Volvokodu Vida Dice ja KKL VOL-FCR abi Võrumaal

Tulnukas
Foorumlane
Postitusi: 64
Liitunud: 14 Nov 2018, 10:33

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas Tulnukas » 15 Nov 2019, 07:49

SvenR kirjutas:
Tulnukas kirjutas:Mina plaanin nii esimestesse kui tagumistesse ustesse lisa twiiterid panna, seega peaks teadma mis võimendi näitajad ka on. Praegu on 4 mid ja 2 tweeterit. Plaanin panna 4 mid ja 6 tweeterit vms

4 tweeterit möistan aga kuhu need 2 lisa lähevad? Kui paned juba taha komponentide komplekti siis ilma crossoverita sa ju tweeterit tööle ei saagi! Seega pead vaatama mis on komplekti takistus!!! Kolmanda tweeterite paari asukohta ei oska ma aga sinu kujutelmast isegi ennustada sest pole kunagi sellist komplekti näinud kus neid rohkem kui midbasse oleks :roll:


Paranda mind kui ma eksin, aga esiukses on praegu kaks twiiterit peeglite juures ja midbasside juures on ruumi veel kahele. Ning lisaks on veel tagaustes ruumi kahele twiiterile. Ja mina arvan et hetkel on esiuste twiiterid eraldi kanali peal kui midbassid. Seega uue komplektiga tulevad twiiterid on crossoveriga ja peeglite juures olemasolevad twiiterid peaks niisama välja vahetada. See on minu teooria hetkel. :)

Kasutaja avatar
Liiwaannus
Foorumi veteran
Postitusi: 7597
Liitunud: 24 Mär 2009, 19:56
Asukoht: Saue

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas Liiwaannus » 15 Nov 2019, 08:37

Ei saa aru, miks peaks tweetereid rohkem laduma. Kui helisüsteeme vaadata, siis valdavalt ikka erinevate sageduste katjaid ühe palju või siis madalama otsa omasid juures. Viimase analoogia võtsin põrandakõlaritest, kus vahel on madalsageduse omasid rohkem.
99a 1.8 90kw s40 Müüdud
V70 97a 2.5tdi Müüdud
V70 '11
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)

Tulnukas
Foorumlane
Postitusi: 64
Liitunud: 14 Nov 2018, 10:33

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas Tulnukas » 15 Nov 2019, 10:30

Liiwaannus kirjutas:Ei saa aru, miks peaks tweetereid rohkem laduma. Kui helisüsteeme vaadata, siis valdavalt ikka erinevate sageduste katjaid ühe palju või siis madalama otsa omasid juures. Viimase analoogia võtsin põrandakõlaritest, kus vahel on madalsageduse omasid rohkem.


Sel juhul kui premium sound seda ette nägi, siis vbl on sellel ka mingi eelis.

Kasutaja avatar
Liiwaannus
Foorumi veteran
Postitusi: 7597
Liitunud: 24 Mär 2009, 19:56
Asukoht: Saue

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas Liiwaannus » 15 Nov 2019, 11:56

Sõltub ilmselt juba konkreetsest setupist. Mis võim, mis elemendid jne. Suvaliste seadmetega mingi teise setupi osasid parameetreid jäljendades ei saa sama tulemust niikuinii. Aga see juba heliinseneride teema, mis ilmselt enamikel siin vähemalt kauge kaarega üle pea käib.

Analoogia aerodünaamikast tuunimisest, et panen mingi tiiva, sest rinka masinal võistlusel oli, ei tähenda, et saab sama tulemuse.
99a 1.8 90kw s40 Müüdud
V70 97a 2.5tdi Müüdud
V70 '11
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)

Kasutaja avatar
PorisedRattad
Foorumi veteran
Postitusi: 775
Liitunud: 26 Apr 2018, 07:59
Asukoht: Tallinn

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas PorisedRattad » 15 Nov 2019, 14:32

Liiwaannus kirjutas:Ei saa aru, miks peaks tweetereid rohkem laduma. Kui helisüsteeme vaadata, siis valdavalt ikka erinevate sageduste katjaid ühe palju või siis madalama otsa omasid juures. Viimase analoogia võtsin põrandakõlaritest, kus vahel on madalsageduse omasid rohkem.

Rohkemate kõrgsageduslikke elementide paiknemine väga lähestikku (kõrvuti või kuni 10cm) pannakse ainult sellisel juhul kui tahetakse parandada selle helisageduse levimist ruumis. Ühtedel high-end põrandakõlaritel olen näinud 6-te tweeterit, mis paiknesid üksteise suhtes ca 20 kraadise nurga all. Need olid mõeldud üsna suurde ruumi.
Kõrgsageduse elementide parimat heli kuuled ainult sealt kuhu see suunatud on. Mida rohkem sul neid erineva nurga all on seda parema helipildi ka lood. Pannes nad kõrvuti samasse suunda kaob point ära, siis tekib probleem pigem liigsest kõrgsagedus helist konkreetses kohas ja helipilt tervikuna on juba siis päris tuksi keeratud. Kõrgsagedust võib sarnastada valgusega, seal kus on vari, sinna kõrgsagedus hästi ei kosta.
Ca üle 8000hz sageduste takistamiseks piisab juba tavalisest a4 paberist. Pane otse vastu tweeterit ja nagu keegi oleks võimust kõrgsagedusheli täiesti maha keeranud. Kui käega katad kinni siis ei tule üldse midagi.
XC70 2.5T 2004 154kw

Kasutaja avatar
SvenR
Foorumi veteran
Postitusi: 893
Liitunud: 19 Dets 2012, 09:50
Asukoht: Võrumaa, Rõuge vald, Pältre 53 812 626
Kontakt:

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas SvenR » 15 Nov 2019, 19:07

Tulnukas kirjutas:
SvenR kirjutas:
Tulnukas kirjutas:Mina plaanin nii esimestesse kui tagumistesse ustesse lisa twiiterid panna, seega peaks teadma mis võimendi näitajad ka on. Praegu on 4 mid ja 2 tweeterit. Plaanin panna 4 mid ja 6 tweeterit vms

4 tweeterit möistan aga kuhu need 2 lisa lähevad? Kui paned juba taha komponentide komplekti siis ilma crossoverita sa ju tweeterit tööle ei saagi! Seega pead vaatama mis on komplekti takistus!!! Kolmanda tweeterite paari asukohta ei oska ma aga sinu kujutelmast isegi ennustada sest pole kunagi sellist komplekti näinud kus neid rohkem kui midbasse oleks :roll:


Paranda mind kui ma eksin, aga esiukses on praegu kaks twiiterit peeglite juures ja midbasside juures on ruumi veel kahele. Ning lisaks on veel tagaustes ruumi kahele twiiterile. Ja mina arvan et hetkel on esiuste twiiterid eraldi kanali peal kui midbassid. Seega uue komplektiga tulevad twiiterid on crossoveriga ja peeglite juures olemasolevad twiiterid peaks niisama välja vahetada. See on minu teooria hetkel. :)

Kas sul on üldse mingi arusaam helisüsteemi ehitamisest autos? Kahtlustan et mitte. See 2 tweeteri teema on pahatihti ka müüginipp aga kui on öieti paigutatud siis on tulemus parem kui 1 paariga. Kuna sul esiustes on juba komponendi teema siis sinna panedki tweeteri tweeteri asemele ja midbassi midbassi asemele ja crossid vöid maha müüa. Kuna taga aga tundub olema koaksiaal elemendid siis seal pead ise tegema süsteemi crossoverit kasutades. Muideks tegelikuses enamike autode tehase tweeterid on nagunii vale koha peal :idea:

Hetkel tundub mulle et sull on hirmus palju pealehakkamist aga teadmistega on asi kesine ning ega sa väga teisi kuulata ka nagu ei taha. Sinu kogemusega on möistlik asi teha nii nagu juba korra mainisin, vaheta esimesed elemendid välja lihtsalt ja taha pane kompod. Esmalt aga nagu suht ammu mainisin siis tee kindlaks mis elemendid sul hetkel autos ning siis saan sind edasi juhendada niipalju kui see läbi interneti üldse vöimalik on.
Volvod Eesti kagunukas:2x P26 V70 D5244T M56+AW55-50 SN, V50 D5244T8 AW55-50 SN
FB Volvokodu Vida Dice ja KKL VOL-FCR abi Võrumaal

Tulnukas
Foorumlane
Postitusi: 64
Liitunud: 14 Nov 2018, 10:33

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas Tulnukas » 15 Nov 2019, 23:15

Olen päris mitmes autos helisüsteeme ehitanud kunagi. Viimases kahes mitte. Igapäevaselt tegelen mototehnika elektritöödega kuid jah helitehnika insener kindlasti ei ole. Pole vaja muretseda või asja nüüd nii hinge võtta, ma ei osta ennem midagi kui pole asjas kindel ja uurin mis tehnika autos olemas on. Seega chill :)

oleg
Kõva postitaja
Postitusi: 185
Liitunud: 21 Aug 2015, 09:45
Asukoht: Tartu

Re: XC60 kõlarite upgrade

PostitusPostitas oleg » 24 Dets 2019, 10:26

Tere
Mul Xc90 2006a
Ees on 30797139 Loudspeaker 2 oomi ja tweeter 30761130
Mis arvate kas vahetada ainult alumine kõlar selle vastu https://www.noortehnik.ee/audison-prima ... sskolarid/ 2 oomi
või selle vastu https://www.noortehnik.ee/hertz-mille-p ... sskolarid/ 3 oomi ?

Või vahetada kõlarid ja tweeterid näiteks selle vastu https://www.noortehnik.ee/audison-prima ... ntkolarid/ 2oomi
või https://www.noortehnik.ee/hertz-cento-c ... ntkolarid/ 4 oomi.

Mis arvate milllisel juhul on parem heli, ja kui suur vahe on 2 oomi, 3 oomi ja 4 oomi kõlaritel kas neljased mängivad kaks korda vaiksemalt kui 2 oomi? :)
Kas vaja panna filtrid ka mis on komplektis ? kas hakkavad ainult segama või mingi kasu nendest ikka tuleb?
XC90 D5 136kw


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist